Osnovna šola Antona Aškerca
Rimske Toplice
Osnovna šola Antona Aškerca
Rimske Toplice
Osnovna šola Antona Aškerca
Rimske Toplice

Osnovna šola Antona Aškerca

Knjižnica - Bralna značka

SEZNAM KNJIG ZA BRALNO ZNAČKO za šolsko leto 2018/2019

Knjiga je pomembnejša od vseh spomenikov,
okrašenih s slikami, reliefov in grafik,
ker knjiga sama gradi spomenike v srcih tistih,
ki jo berejo.
(Egipčanski izrek)

ZAČETEK BRANJA KNJIG ZA OSVOJITEV BRALNO ZNAČKO: 17. SEPTEMBER – DAN ZLATIH KNJIG
Datum je izbran zaradi dneva rojstva in smrti pisatelja Franceta Bevka ( 17. september 1890 – 17. september 1980)
Branje učencev za osvojitev Aškerčeve BZ se prične 17. septembra – na dan zlatih knjig.
Bralci dobijo spominska priznanja, mapice in Aškerčevo bralno značko.

BRALNA ZNAČKA SE ZAKLJUČI 22. APRILA/23.APRILA – SVETOVNI DAN KNJIGE.
Učenci 1. in 2. razreda opravljajo bralno značko pri razredničarkah, ostali učenci matične šole pa pri knjižničarkah.

PRIJAVITE SE IN UŽIVAJTE V BRANJU!
Kot je rekel Tone Pavček: »Če ne bomo brali, nas bo pobralo!«

UMETNIKI BRALNE SEZONE 2018/2019
MARJANCA JEMEC BOŽIČ – 90-letnica rojstva akademske slikarke
TONE PAVČEK – 90-letnica rojstva
JELKA REICHMAN - 80-letnica rojstva akademske slikarke
IVAN CANKAR – stota obletnica smrti
BRANKA JURCA – 20. obletnica smrti
SVETLANA MAKAROVIČ IN MARJAN TOMŠIČ – 80-letnica rojstva

SEZNAM BRALNE ZNAČKE 2018/2019
1. razred
1. Branka Jurca, Snežaki v vrtcu
2. Anna Casalis, Mišek Tip
3. Tatjana Kokalj, Miška in veter
4. Elizabeth Bennett, Veliki in mali
5. Emily Horn, Muc išče čarovnico
6. Hroch Karel, O goskici, ki se je učila peti
7. Barbara Menart Senica, Kadar kukavica poje
8. Kathryn Cave, Drugačen
9. Ian Whybrow, Gregor in dinozavri
10. Klaus Baumgart, Larina zvezdica

Učenci doma s starši preberejo 2 knjigi proze s seznama in ju ustrezno predstavijo (povedo kratko vsebino).
Naučijo se 1 pesmico na pamet.
4. knjigo izberejo po svoji želji in mora biti primerna njihovi starosti.

2. razred
1. Branka Jurca, Rdeči škorenjčki, Modra kapica in začarani volk, Ko Nina spi
2. Svetlana Makarovič, Veveriček posebne sorte
3. Tone Pavček, Marko na belem konju jaše
4. Zdenka Kokotec, Mavrični krtek
5. Leopold Suhodolčan, O dedku in medvedku
6. Niko Grafenauer, Pedenjped
7. Tanja Novak, Ježek Snežek
8. Helena Kraljič, Veliki strašni volk
9. Jonathan Emmett, Doma je najlepše

Učenci doma s starši preberejo 2 knjigi proze s seznama in ju ustrezno predstavijo (povedo kratko vsebino).
Naučijo se 1 pesmico na pamet.
4. knjigo izberejo po svoji želji in mora biti primerna njihovi starosti.

3. razred
1. Tone Pavček, Juri Muri po Afriki
2. Svetlana Makarovič, Sovica Oka, Čuk na palici, Coprnica Zofka, Pekarna Mišmaš, Pek Mišmaš v Kamni vasi
3. Leopold Suhodolčan, Krojaček Hlaček
4. Arnold Lobel, Regec in Kvakec

Učenci doma s starši preberejo 2 knjigi proze s seznama in ju ustrezno predstavijo (povedo kratko vsebino).
Naučijo se 1 pesmico na pamet.
4. knjigo izberejo po svoji želji in mora biti primerna njihovi starosti.

4. razred
1. Tone Pavček, Juri Muri po Sloveniji
2. Ivan Cankar, Pehar suhih hrušk
3. Svetlana Makarovič, Zajčkovo leto
4. Peter Svetina, Kako zorijo ježevci

Učenci doma preberejo 2 knjigi proze s seznama in ju ustrezno predstavijo (povedo kratko vsebino, predstavijo glavne osebe).
Naučijo se 1 pesmico na pamet.
4. in 5. knjigo izberejo po svoji želji in mora biti primerna njihovi starosti.

5. razred
1. Tone Pavček, izbor pesmi
2. Branka Jurca, Uhač in njegova druščina, Vohljači in prepovedane skrivnosti
3. Svetlana Makarovič, Kosovirja na leteči žlici, Kam pa kam, kosovirja?, Glavni petelinček

Učenci doma preberejo 2 knjigi proze s seznama in ju ustrezno predstavijo (povedo kratko vsebino, predstavijo glavne osebe).
Naučijo se 1 pesem na pamet.
4. in 5. knjigo izberejo po svoji želji in mora biti primerna njihovi starosti.

6. razred
1. Tone Pavček, izbor pesmi
2. Feri Lainšček, Velecirkus Argo
3. Sue Townsend, Resnične izpovedi Jadrana Alberta Krta

Učenci doma preberejo 2 knjigi proze s seznama in ju ustrezno predstavijo (povedo kratko vsebino, predstavijo glavne osebe, kraj in čas dogajanja, znajo odgovoriti na problemska vprašaja o knjigi).
Naučijo se 1 pesem na pamet, a poznajo več pesmi.
4. in 5. knjigo izberejo po svoji želji in mora biti primerna njihovi starosti.

7. razred
1. Bina Štampe Žmavc, Živa hiša
2. Vitan Mal, Sreča na vrvici
3. Desa Muck, Blazno resno …

Učenci doma preberejo 2 knjigi proze s seznama in ju ustrezno predstavijo (povedo kratko vsebino, predstavijo glavne osebe, kraj in čas dogajanja, znajo odgovoriti na problemska vprašaja o knjigi).
Naučijo se 1 pesem na pamet, a poznajo več pesmi.
4. in 5. knjigo izberejo po svoji želji in mora biti primerna njihovi starosti.

8. razred
1. Tone Pavček, izbor pesmi
2. Branka Jurca, Ko zorijo jagode
3. Lewis Carroll, Aličine dogodivščine v čudežni deželi

Učenci doma preberejo 2 knjigi proze s seznama in ju ustrezno predstavijo (povedo kratko vsebino, predstavijo glavne osebe, kraj in čas dogajanja, znajo odgovoriti na problemska vprašaja o knjigi).
Naučijo se 1 pesem na pamet, a poznajo več pesmi.
4. in 5. knjigo izberejo po svoji želji in mora biti primerna njihovi starosti.

9. razred
1. Tone Pavček, izbor pesmi
2. Koren Majda, Julija je zaljubljena LOL
3. Žiga X. Gombač, Boštjan Gorenc, Andrej Rozman Roza, Cankar v stripu

Učenci doma preberejo 2 knjigi proze s seznama in ju ustrezno predstavijo (povedo kratko vsebino, predstavijo glavne osebe, kraj in čas dogajanja, znajo odgovoriti na problemska vprašaja o knjigi).
Naučijo se 1 pesem na pamet, a poznajo več pesmi.
4. in 5. knjigo izberejo po svoji želji in mora biti primerna njihovi starosti.