Osnovna šola Antona Aškerca
Rimske Toplice
Osnovna šola Antona Aškerca
Rimske Toplice
Osnovna šola Antona Aškerca
Rimske Toplice

Osnovna šola Antona Aškerca

Knjižnica - Bralna značka

BRALNA ZNAČKA 2020/2021

Knjiga je pomembnejša od vseh spomenikov,
okrašenih s slikami, reliefov in grafik,
ker knjiga sama gradi spomenike v srcih tistih,
ki jo berejo.
(Egipčanski izrek)

ZAČETEK BRANJA KNJIG ZA OSVOJITEV BRALNO ZNAČKO: 17. SEPTEMBER – DAN ZLATIH KNJIG
Datum je izbran zaradi dneva rojstva in smrti pisatelja Franceta Bevka ( 17. september 1890 – 17. september 1980)
Branje učencev za osvojitev Aškerčeve BZ se prične 17. septembra – na dan zlatih knjig.
Bralci dobijo spominska priznanja, mapice in Aškerčevo bralno značko.

BRALNA ZNAČKA SE ZAKLJUČI 22. APRILA/23.APRILA – SVETOVNI DAN KNJIGE.
Učenci 1. in 2. razreda opravljajo bralno značko pri razredničarkah, ostali učenci matične šole pa pri knjižničarkah.

PRIJAVITE SE IN UŽIVAJTE V BRANJU!
Kot je rekel Tone Pavček: »Če ne bomo brali, nas bo pobralo!«

SEZNAM KNJIG:

1. - 3. razred
Učenci doma s starši preberejo 2 knjigi proze s seznama in ju ustrezno predstavijo (povedo kratko vsebino).
Izberejo in preberejo eno pesniško zbirko s seznama ter se naučijo eno pesem na pamet. Povedo, ali jim je bila zbirka všeč in zakaj.
Četrto knjigo izberejo po svoji želji in mora biti primerna njihovi starosti.

1. razred
Branka Jurca, Snežaki v vrtcu
Anna Casalis, Mišek Tip (različni naslovi) 
Tatjana Kokalj, Miška in veter
Elizabeth Bennett, Veliki in mali
Emily Horn, Muc išče čarovnico
Kathryn Cave, Drugačen
Ian Whybrow, Gregor in dinozavri
Klaus Baumgart, Larina zvezdica
Pesniški zbirki:
Barbara Menart Senica, Kadar kukavica poje
Anja Štefan, Lonček na pike

2. razred
Svetlana Makarovič, Veveriček posebne sorte
Leopold Suhodolčan, Cepecepetavček
Annie Silvestro, Zajčkov bralni krožek
Tad Hills, Kako se je Roki naučil brati
Gerda Wagner, Vampirčka je v temi strah
Ursel Scheffler, Kdo ima čas za medvedka
Christophe Loupy, Mala radovednica
Pesniška zbirka:
Niko Grafenauer, Pedenjped

3. razred
Svetlana Makarovič, Sovica Oka, Coprnica Zofka, Pekarna Mišmaš, Pek Mišmaš v Kamni vasi
Francesc Boada, Pogumni krojaček
Bina Štampe Žmavc, Muc Mehkošepek
Leopold Suhodolčan, Krojaček Hlaček
Anne Liersch, Neli in Ščetinko
Mojiceja Podgoršek, Črviva zgodba
Peter Svetina, Kako je gospod Feliks tekmoval s kolesom?
Barbara Juršič, Pogumni ježek
Pesniške zbirke:
Niko Grafenauer, Možbeseda Pedenjped
Damjana Kenda Hussu, Kako se kuha mula
Svetlana Makarovič, Čuk na palici


4. in 5. razred
Učenci doma preberejo 2 knjigi proze s seznama in ju ustrezno predstavijo (povedo kratko vsebino, predstavijo mnenje o knjigi).
Izberejo in preberejo eno pesniško zbirko s seznama ter se naučijo eno pesem na pamet. Predstavijo mnenje o pesniški zbirki.
Četrto in peto knjigoizberejo po svoji želji in mora biti primerna njihovi starosti.

4. razred
Dim Zupan, Hektor in mala šola
Primož Suhodolčan, Pozor pravljice! (naslov po izbiri)
Pesniške zbirke:
Brigita Kobe, Cigutke
Feri Lainšček, Moje najljubše pesmi o živalih
Meta Rainer, Mihaha
Tone Pavček, Čenčarija
Zvezdana Majhen, Sr(e)čna dežela

5. razred
Enid Blyton, Pet prijateljev (naslov po izbiri)
Svetlana Makarovič, Kosovirja na leteči žlici
Pesniške zbirke:
Brigita Kobe, Cigutke
Feri Lainšček, Moje najljubše pesmi o živalih
Meta Rainer, Mihaha
Tone Pavček, Čenčarija
Zvezdana Majhen, Sr(e)čna dežela
 

6. – 9. razred
Učenci preberejo knjigi proze s seznama za določen razred in ju ustrezno predstavijo (povedo kratko vsebino, označijo glavne osebe, prostor, čas, predstavijo mnenje o knjigi).
Preberejo pesniško zbirko in se naučijo eno pesem na pamet ter predstavijo mnenje o pesniški zbirki.
Četrto in peto knjigo izberejo po svoji želji in mora biti primerna njihovi starosti.

6. razred
Ervin Fritz, Vrane
Bogdan Novak, Zelena pošast
Slavko Pregel, Oprava zelenega zmaja

7. razred
Ervin Fritz, Vrane
Astrid Lindgren, Ronja, razbojniška hči
Slavko Pregel, Genij v kratkih hlačah

8. razred
Tone Pavček, izbor pesmi
Branka Jurca, Ko zorijo jagode
Tone Partljič, Dupleška mornarica

9. razred
Ivan Minatti, Prisluškujem tišini v sebi
Fabio Geda, V morju so krokodili
Ivo Zorman, V sedemnajstem